Ölüme Zayıflama: Herbalife® İle İlişkili Ölümcül Akut Karaciğer Yetmezliği Vakası

Ölüme Zayıflama: Herbalife® İle İlişkili Ölümcül Akut Karaciğer Yetmezliği Vakası

Bitkisel ve diyet takviyelerinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır ve küresel olarak büyüyen bir pazar olmaya devam etmektedir. Reçetesiz temin edilebilirler ve genellikle özel tıbbi tavsiye olmadan tüketilebilirler. Bu da kontrolsüz kullanımı arttırmaktadır. Standart reçeteli ilaçların aksine, bitkisel ve diyet takviyelerinin güvenliği ve etkinliği üzerine çok fazla çalışma yoktur. İyi tanımlanmış büyük araştırmalar, çeşitli bitkisel ve diyet takviyelerinin ciddi karaciğer hasarı ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Herbalife®, beslenme ve kilo verme takviyeleri, sporcu beslenmesi ve kişisel bakım ürünleri geliştiren, pazarlayan ve satan küresel bir beslenme, kilo yönetimi ve doğrudan satış şirketidir. Herbalife® ile ilişkili karaciğer hasarı ilk olarak İsrail’den, ardından İspanya, İsviçre, İzlanda, Arjantin ve ABD tarafından rapor edildi. Son zamanlarda, Hindistan Herbalife® ürünleri için en büyük pazar haline geldi ve önümüzdeki yıllarda satış gelirlerinde ABD’yi geçmesi bekleniyor.

Asya-Pasifik bölgesinden iki ay boyunca Herbalife® ‘a ait üç ürünü tüketen genç bir kadın akut karaciğer yetmezliği ile ilişkili ilk ölümcül vakadır. Zambrone ve arkadaşları, Herbalife® ile ilgili hepatotoksisiteyi (Ocak 2000 – Şubat 2015) incelemek için bir literatür taraması yaptılar ve bunlardan yedisi toplam 53 vakayı açıklayan raporlar olan 32 yayın buldular. Herbalife® ürünlerinin hepatosellüler, kolestatik ve karışık tipte karaciğer hasarını ürettiği gösterilmiştir.

Kaynak:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0973688318306546

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR