Koli Basili Salgını

Koli Basili Salgını

ABD’de Nisan ayında Arizona eyaletinde başlayan ve 35 eyalete yayılan marul kaynaklı koli basili salgınında ölü sayısı 5’e yükseldi. Komşu ülke Kanada’da da 6 koli basili vakası görüldüğü bildiriliyor. Amerikan Ulusal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) açıklamasına göre, ülke genelindeki 197 vakada, şimdiye kadar 89 kişi hastaneye kaldırıldı. Bu kişilerden 27’si “hemolitik üremik sendrom” olarak bilinen böbrek yetmezliği tedavisi görüyor. Son 12 yılın en büyük salgınında ölenlerden ikisi Minnesota üçü de Arkansas’dan. 2006’daki salgında 200 vaka görülmüştü. Salgının kaynağının Arizona’nın Yuma bölgesinde üretilen marullar olduğu tahmin ediliyor.

Peki Nedir Bu Koli Basili?

Coli yada diğer ismi ile koli basiliolan bir bakteri türüdür. Bu bakteri memeli hayvanların bağırsaklarında yaşar ve genelinde yararlı olan bir bakteri türüdür. Normal şartlar altında bu bakteri türü insan hayatını olumsuz etkilemez fakat Enterohemorajik grubuna giren koli basili hayatınızı sonlandırabilir belki de koli basilinin zararlarındaki en büyük sonuç bu olarak görülebilir. Koli basili zararları arasında en belirginleri bağırsak enfeksiyonuna neden olmasıdır. Bunların haricinde koli basili bakterisi insan vücudunda da bulunmaktadır fakat dışarıdan alacağınız bu bakteri sağlığınızı olumsuz olarak ilerlemesine neden olacaktır.

Koli Basili Ne Tür Hastalıklara Neden Olmaktadır?

  • Koli basili bakterisinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler farklı hastalıklara neden olmaktadır ama su ile birleştiğinde bu bakteri kesinlikle salgın bir hastalığa dönüşmektedir.
  • Enfeksiyonlara yol açmaktadır bu enfeksiyonların en belirgini sonuçları Bulantı, kusma, karın ağrıları ve kanlı ishal olarak uzmanlar belirlemiştir

Koli Basilinden Korunmak İsteyenler

  • Koli Basilinin zararlarından korunmak istiyorsanız kesinlikle ilk dikkat etmeniz gereken durumlar hijyen ile temizlik olarak belirlenmiştir.
  • Tüketeceğiniz gıdaları kesinlikle yıkamadan tüketmemelisiniz ve temizlendiğinden emin olmanız gerekmektedir bu hastalık en çok kirli gıdalardan bulaşmaktadır.
  • El yıkama alışkanlığı bu hastalığa yakalanmamanız için çok önemlidir. Bu alışkanlık sayesinde bu bakterilerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
  • Bu hastalıktan korunmak isteyenler kesinlikle az pişmiş etlerin tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Coli rahatsızlığının en büyük etkenleri az pişmiş salam, sucuk ve sosis olarak belirlenmiştir.
  • Kullandığınız sütlerin kesinlikle pastörize olmasına özen göstermelisiniz.
  • Çeşmeden su tüketiyorsanız klorlanma olayının düzenli olmasına özen göstermelisiniz.
  • Etlerinizi düzenlerken kullandığınız tezgahları her seferinde işlem bittikten sonra sabunlu su ile yıkamalısınız.