Şekerli kahvaltılık gevrek reklamına maruz kalma, çocukların diyetlerini doğrudan etkiler.

Şekerli kahvaltılık gevrek reklamına maruz kalma, çocukların diyetlerini doğrudan etkiler.

Yeni yapılan bir araştırma, televizyon reklamlarının özellikle çocuk beslemesi üzerinde ki olumsuz etkisine yeniden değinmemize neden oldu. Makalede çocukların televizyonda reklamı yapılan markaları talep edeceği görülmüştür. Televizyondaki yüksek şekerli tahıllar, çocuklara cezbedici şekilde tanıtılmaktadır. Aşırı şeker tüketimi de dahil olmak üzere, zayıf yeme alışkanlıklarının benimsenmesi, 13 kanser için bilinen bir risk faktörü olan obeziteye neden olabilir. Çocukların beslenme alışkanlıkları okul öncesi yıllarda gelişir ve beş yaşına kadar kilolu çocukların ergenliğe ve yetişkinliğe aşırı kilolu kalması muhtemeldir. Ne yazık ki, birçok küçük çocuk düşük kaliteli diyetlere sahiptir ve çok az meyve ve sebze ve çok fazla şeker, tuz ve yağ tüketmektedir. Dartmouth’un Norris Cotton Kanser Merkezi’ndeki Kanser Kontrol araştırma programının üyesi ve Biyomedikal Veri Bilimi Anabilim Dalı Anabilim Dalı Yardımcı Doçenti Jennifer Emond “Markalar, özellikle çocuklardan ebeveynlerinden bu ürünler isteyeceğini bilerek reklamlarında çocukları hedef alıyor.”  diyor.

Çocuklara şekerli gıdaların yüksek oranda pazarlanması, ebeveynlerin çocuklar üzerinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmasını zorlaştırıyor.

”Ebeveynler olarak çocuklarımız ve kendimiz için reklamsız TV’ye geçme seçeneğine sahibiz.”

Yüksek şekerli gıdaların çocuklara pazarlanmasının azaltılması sonuçta diyet kalitesini artırabilir ve popülasyon seviyesindeki çocuklar arasında obezite ve buna bağlı kronik hastalıklar riskini azaltabilir.

Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190107153410.htm