Alkali Su Sizin İçin Gerçekten Daha İyi mi?

Alkali Su Sizin İçin Gerçekten Daha İyi mi?

İçme suyu kalitesini tanımlamak için kullanılan “pH” kelimesini duymuş olabilirsiniz, ama bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

pH, bir maddede elektrik yüklü parçacıkların ölçümüdür. Bu maddenin ne kadar asitli veya alkali (bazik) olduğunu gösterir. PH ölçeği 0-14 arasında değişmektedir:

  • Asidik suyun pH’ı 7’den düşüktür. En asidik maddelerin pH’ı 0’dır.
  • Alkali suyun pH değeri 8 veya üzerindedir. 
  • Saf suyun pH’ı 7’dir ve asidik veya bazik özellikleri olmadığı için “nötr” olarak kabul edilir.

İçme suyu için hangi pH değeri güvenlidir?

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) Amerika Birleşik Devletleri arasında kamu içme suyu kalitesinin izlenmesi de sorumlu birimidir.

pH, EPA düzenlemesi kapsamındaki bir nitelik değildir, çünkü suyun estetik bir kalitesi olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kurum, belediye içme suyu tedarikçilerinin su kaynaklarını 6,5 – 8,5 arasında tutmasını önermektedir.

Değişen veya güvensiz bir pH ne demektir?

Tatlı su pH’ı, hava koşullarına, insan aktivitesine ve doğal işlemlere bağlı olarak dünya genelinde değişmektedir.
Çok düşük veya yüksek pH’a sahip su, kimyasal veya ağır metal kirliliğinin bir işareti olabilir.

PH’ı -6.5 ila 8.5 aralığı dışında- “güvenli” pH aralığında olmayan su güvenli değildir. Bununla birlikte, çok alkali su hoş olmayan bir koku veya tada sahip olabilir ve ayrıca borulara ve su taşıyan cihazlara zarar verebilir.
PH’ı 6.5’ten düşük olan asitli suyun kirletici maddelerle kirlenme olasılığı daha yüksektir, bu da içilmesi güvenli değildir. Ayrıca metal boruları paslandırabilir (eritebilir).

Birçok belediye su tedarikçisi, değişen bir pH ile gösterilebilecek kirleticileri izlemek için sularının pH’ını gönüllü olarak test eder. Kirletici maddeler bulunduğunda, su şirketleri tekrar içmelerini sağlamak için sularını arıtırlar.

Yeni bir trend: Alkali su

Alkali su son birkaç yılda popüler bir içme suyu tercihi haline gelmiştir. Bazı kimseler, hafif alkali su içmenin – 8 ile 9 arasında pH ile – sağlığınızı iyileştirebileceğini söylüyor. Daha yavaş yaşlandırabileceği, vücudunuzdaki sağlıklı bir pH’ı koruyabildiği ve kanser gibi kronik hastalıkları engelleyebileceği iddia edilmektedir.
Alkali su tiryakisi ve satıcıları tarafından yapılan birçok sağlık iddiasına rağmen, alkali suyun diğer içme suyundan daha sağlıklı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/ph-of-drinking-water

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR