Sömestr Tatilinde Beslenme Tavsiyeleri

Sömestr Tatilinde Beslenme Tavsiyeleri

Sömestr tatili için gün sayan çocuklar beslenme tercihlerini genellikle fastfood ürünlerden yana kullanmaktalar. Ailelerin bu sebeple çocuklarını doğru bir şekilde yönlendirmesi önemlidir. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için besin çeşitliliği büyük bir öneme sahiptir. Çocuğunuz için bugün seçtiğiniz besinler yarın büyümesi ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için zemin oluşturacaktır. Unutulmamalıdır ki beslenme çocuklarda bir alışkanlık haline getirilmeli, tatil yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının bozulmasına sebep olmamalıdır.

Kahvaltı eden çocuklarda başarı ve konsantrasyonun daha yüksektir bu yüzden tatil boyunca kahvaltı düzeninin korunarak, çok geç saatlere bırakılmaması ve kahvaltıda peynir, yumurta, zeytin, esmer ekmek, bolca yeşillik bulundurulmalıdır.

Çocuklar yemek yapmaktan çok hoşlanırlar, bir çocuk kendi yaptığı ve süslediği salatayı keyifle yiyecektir. Onlara kendi yapabilecekleri yemekler için fırsat yatarılmalıdır. Ara öğünler de tatillerde ihmal edilmektedir, çocukların beslenmesinde 3-4 saatte bir ara öğün yer almalı ve ara öğün olarak çocuklara meyve, yoğurt, süt, ceviz gibi besinlerin seçenek olarak sunulabilir. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR