Her Salata Düşük Kalorili Değildir!

Her Salata Düşük Kalorili Değildir!

Diyet denince akla gelen ilk şey şüphesiz ki salatalar. İçerisine eklenen sebzelere göre çeşitli vitamin, mineral ve posadan zengin olan salatalar, evde kendiniz tarafından yapıldığı zaman veya soslarını kendiniz eklediğiniz zaman oldukça sağlıklı ve öğün kurtarıcı alternatiflerdir.

Salata Sosu: Salatalara yağ ve şeker katkılı soslar fazla miktarda eklendiği zaman, salatanın kalorisi ana yemeklerin kalorisini bile geçebilecek kadar yüksek olabiliyor. Kalori almayayım diye dikkat ederken bir hamburger yemiş kadar kalori alabilirsiniz.  Bu yüzden dışarıda salata sipariş edeceğiniz zaman mutlaka sossuz olarak sipariş edin ve sosunu masada siz kendiniz ilave edin.

Eğer salatalarınıza nar ekşisi ekleyecekseniz %100 nar ekşisini kullanmanız daha doğru olacaktır.

Çünkü nar ekşili sos olarak satılan çoğu ürünlerde ilave şeker veya fruktoz şurubu bulunmaktadır. Bu durum da ekstra kalori almanıza neden olur. Salatalarınıza sos olarak nar ekşisi (1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde), zeytinyağı (yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar), yoğurt, limon, sirke çeşitleri ve baharatlar ekleyebilirsiniz. Unutmayın, salatalara sos ilave edildiğinde miktar ve çeşidine oldukça dikkat edilmelidir çünkü kalori değerinde oldukça büyük değişiklikler yaratabilir.

Salataya İlave Malzeme: Yemeklerinizin yanında veya tek başına tükettiğiniz salataların içerisine eklediğiniz malzemeler, farkında olmadan daha fazla kalori almanıza neden olur. Örneğin bol peynirli salatalar, bol miktarda eklenmiş mısırlar, kuruyemişler ve meyveler, salatanızın içerisindeki gizli kalori kaynaklarıdır.

Öğle veya akşam yemeğinizdeki salatanızı daha sağlıklı bir alternatife dönüştürebilir ve daha sağlıklı bir öğün yapabilirsiniz. Bunun için size tavsiye edilmiş olan porsiyon miktarlarına dikkat etmeniz önem taşımaktadır. Mutlu, huzurlu, sağlıklı bir hafta sonu dileriz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR