Yılbaşı Akşamı Beslenmeye Dikkat!

Yılbaşı Akşamı Beslenmeye Dikkat!

Yeni yıla girmemize sayılı saatler kaldı. Yeni yıla nasıl girerseniz bütün seneniz öyle geçermiş. Siz de sağlığınızı korumak için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek yeni yıla sağlıcakla girin bütün yıl sağlıcakla geçsin. Yılbaşı gecesi tüketilen bol kalorili yiyecekler sağlığı tehdit edebilir. Özellikle kronik hastalığı olanların yılbaşı gecesi yiyip içtiklerine iki kat daha özen göstermeleri gerekiyor. 

Sofraya Aç Oturmayın!

Yılbaşı akşamı yapılan en yaygın hatalardan biri akşam çok yemeyi planlayıp, gün boyu aç kalarak akşam hazırlanan sofraya aç oturmaktır. Akşama kadar aç kalmanın verdiği iştahla çok yemek yemek vücudunuza verebileceğiniz en büyük zarardır. Çünkü bütün gün aç kalan vücut akşam yenilenleri hemen sindirmek yerine depolamayı tercih edecektir. 

Öğün Atlamayın!

Akşam çok yemeyi engellemek için öğün atlamayın. Sabah kalktığınızda kahvaltı etmeyi ihmal etmeyin. Kahvaltının ardından yine öğün atlamadan kalori miktarı düşük yiyeceklerle beslenin. Özellikle yoğurt gibi sizi rahatsız etmeyecek yiyecekler ilk tercihiniz olsun. 

Bol Bol Su İçin!

Her zaman olduğu gibi gün içerisinde bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Çünkü su tokluk dengenizi ayarlayacak ve rahat bir akşam geçirmenize yardımcı olacaktır. 

Sofranızda Bunları Bulundurun!

Yılbaşı akşamları büyük bir özenle hazırlanan sofralarınızda bulunduracağınız yiyeceklere dikkat edin. Ana yemek olarak kızarmış yağlı yiyecekler tercih etmeyin. Bunun yerine ızgara, haşlanmış veya buğulanmış yiyecekler sağlığınızı korumak için bire birdir. Eğer siz de yılbaşı sofrası için hindi düşünüyorsanız fırında yapacağınız az yağlı bir hindi ideal olacaktır.    

Sofranıza meze hazırlarken mümkün olduğunca kızartmanız gereken malzemeleri değil yoğurt gibi daha hafif ve sağlıklı malzemeleri tercih edin. Unutmayın kızartmadan da oldukça lezzetli mezeler hazırlayabilirsiniz. 

Sofraların olmazsa olmazı salatayı ihmal etmeyin. Salatalar hem sağlıklı hem de bol çeşitle sofranızı zenginleştirebileceğiniz yiyeceklerdir. Özenli bir sunumla masanız oldukça iştah açıcı görünecektir. 

Porsiyonlarınızın Ölçüsüne Dikkat Edin! 

Bol çeşitli zengin yılbaşı sofrasına oturduğunuzda tabağınızı tepeleme doldurmayın! Mümkün olduğunca az az alarak kendinize makul bir porsiyon hazırlayın. Tabağınızdakileri hızla tüketmemeye dikkat edin. Ne de olsa akşam uzun yemek için bolca vaktiniz var!

Yılbaşının İlk Gününe Dikkat!

Yılbaşının ilk günü bir önceki gün yaptığınız gibi hafif yiyecekler tercih edin. Özellikle bol bol su tüketmeye özen gösterin. Mutlaka kahvaltı yapın ve öğünlerinizi atlamamaya çalışın. Eğer imkanınız olursa bir önceki günün ağırlığını atmak için yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR