Pancar Mucizesi

Pancar Mucizesi

  1. Pancar betalain denilen, meyve, sebze, baharat, kuruyemişler ve tohumlarda bulunan ve aktif olarak insan sağlığına destek veren bitki özü moleküller olan fitonutrientler içerir.
  2. Betalain maddesi ayrıca kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları da iyi gelir.
  3. Kanın temizlenmesi ve karaciğerin toksinlerden arınmasına yardımcı olan pancar aynı zamanda iltihabı önleyici, azaltıcı ya da ortadan kaldırıcı etkisi vardır.
  4. Yapılan bazı çalışmalar pancarda bulunan nitratın vücutta nitrik oksite dönüşerek damarları genişlettiğini, kan dolaşımını kolaylaştırdığını, tansiyonu düşürdüğünü göstermektedir.
  5. Egzersiz öncesinde içilen pancar suyunun egzersize dayanıklılığı ve dinçliği arttırdığı bilinmektedir.
  6. Pancar bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini içerir. Ayrıca idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkileri olduğu düşünülmektedir. Kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olabilir.

Pancar nasıl hazırlanır? 

Öncelikle küçük veya orta boyda, yaprakları canlı ve sağlam, yüzeyi düzgün, çatlakları lekeleri olmayan, koyu renkli olan pancarları seçmelisiniz.

Kullanmadan önce pancarları soğuk suyla, zedelemeden ve içerisinde kırmızı suyu kaybetmeden iyice yıkamalısınız. Kök ve yaprakları da çok dipten kesmemelisiniz.

Pancarları temizledikten sonra buzdolabında havası iyice alınmış plastik torbalarda 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Yıkamazsanız bu süre 3 haftaya kadar çıkar.

Pancar nasıl tüketilir?

Yapısında bulunan betalainlerin ısıdan zarar görmesini engellemek için pancarın çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Çiğ tüketimi için pancar suyu iyi bir opsiyondur. Bu şekilde tüketmek istemiyorsanız pancarı ısıya en az maruz bıraktığınız şekilde tüketmelisiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR