Eklenti Şekere Dikkat!

Eklenti Şekere Dikkat!

Modern yaşam o kadar hızlıdır ki, yediğiniz gıdada sağlıklı bir besin dengesi bulundurmak zor olabilir. Şeker bu besinlerden biridir. Çok fazla şeker tüketmek; obezite, tip 2 diyabet, kalp ve damar üzerinde artan baskı ve diş çürümesi gibi çeşitli tehlikeli sağlık problemleri riskini arttırmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir insanın günde yaklaşık 19,5 çay kaşığı veya 82 gram (g) şeker tükettiği tahmin edilmektedir. Bu, erkekler için günde 9 çay kaşığı ve kadınlar için 6 çay kaşığı olan Amerikan Kalp Birliği (AHA) tarafından önerilen miktarın iki katından fazladır.

  • Çikolata barlar, tatlı mısır gevrekleri ve soda genellikle yüksek seviyede ilave şeker içerir.
  • Meyveler, işlenmiş gıdalarda bulunan şekere göre daha az zararlı doğal şekerler içerir.
  • Düzenli olarak çok fazla şeker tüketmek kalp hastalığı, diyabet ve obezite riskini arttırır.

Şeker Nedir?

Şeker, kimyasal olarak ilişkili bir tatlı tatma maddesi sınıfına ait olan basit bir karbonhidrattır. Birçok farklı formda mevcuttur.

Üç ana şeker türü sakkaroz, laktoz ve fruktozdur.

Hücreler hayatta kalmak için glukoza ihtiyaç duysa bile, çok fazla tüketmek sağlık sorunlarına neden olabilir.

AHA, eklenen şekerlerin besin maddesine sıfır katkıda bulunduğunu ve boş kaloriler olduğunu “ek kilolara ve hatta obeziteye neden olarak kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor .”

Yiyecek ve içeceklerde mevcut ve ilave şeker içeriğinin farkında olmak, genel sağlık için hayati öneme sahiptir. 

Mart 2015’te, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetişkinlerin ve çocukların ilave şeker alımlarını toplam enerji alımlarının yüzde 10’undan azına düşürmelerini öneren yeni kılavuzlar yayınladı. 

“Eklenti şeker” terimi, yiyecek ve içeceklere ilave edilen herhangi bir glikoz, fruktoz ve sükrozun yanı sıra şuruplarda, balda ve meyve suyunda doğal olarak oluşan şekerleri belirtir. Terim, taze meyvelerde, sebzelerde veya sütte bulunan doğal şekerler için geçerli değildir, çünkü bu şekerleri sağlık problemleriyle ilişkilendiren bir kanıt yoktur.

Tek bir tatlı kaşığı şeker yaklaşık 4 g’dır. Günlük eklenmiş şeker alımı için AHA önerisi, kadınlar için 6 çay kaşığı ve erkekler için 9 çay kaşığı sırasıyla 24 g ve 36 g ilave şekerdir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR