Böbrekleriniz için ne yapabilirsiniz?

Böbrekleriniz için ne yapabilirsiniz?

Böbrek hastalıkları, yaşam kalitenizi büyük ölçüde etkileyecek olan sessiz katillerdir. Bununla birlikte, böbrek hastalığına yakalanma riskini azaltmanın birkaç kolay yolu vardır.

Zinde ve aktif olun

Formda kalmak kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olur ve bu nedenle kronik böbrek hastalığı riskini azaltır.

Kan şekeri seviyenizi düzenli olarak kontrol edin

Diyabet hastalarının yaklaşık yarısında böbrek hasarı gelişir, bu nedenle diyabet hastalarının böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek için düzenli testler yapmaları önemlidir. Erken teşhis edilirse diyabetin böbrek hasarı azaltılabilir veya önlenebilir.

Tansiyonunuzu takip edin

Yüksek tansiyonun felce veya kalp krizine yol açabileceği birçok kişi tarafından bilinmektedir. Fakat yüksek tansiyon aynı zamanda böbrek hasarının da en yaygın nedenidir.

Sağlıklı beslenin ve kilonuzu kontrol altında tutun

Sağlıklı beslenmek diyabet, kalp hastalığı ve kronik böbrek hastalığı ile ilişkili diğer koşulları önlemeye yardımcı olabilir.

Tuz alımınızı azaltın 

Önerilen sodyum alımı günde 5-6 gram tuzdur (bir çay kaşığı civarında). Tuz alımınızı azaltmak için, işlenmiş ve hazır yiyeceklerinin miktarını sınırlayın ve yiyeceklere tuz eklemeyin. 

Yeterli sıvı tüketin

Her ne kadar klinik çalışmalar ideal miktarda su ve diğer sıvılarla ilgili bir anlaşmaya varmasa da, sağlığı korumak için günlük minimum 1,5 ile 2 litre su tüketmemiz gerekir. Bol miktarda sıvı tüketmek, böbreklerin vücuttan sodyum, üre ve toksinleri temizlemelerine yardımcı olur ve bu da kronik böbrek hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır. 

Sigara içmeyin

Sigara içmek böbreklere kan akışını yavaşlatır. Daha az kan böbreklere ulaştığında, düzgün çalışma yeteneklerini bozar. Sigara içmek aynı zamanda böbrek kanseri riskini % 50 arttırır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR