Yo Yo Sendromu

Yo Yo Sendromu

Ä°lgili resim

Sadece kilo verme amaçlı yapılan uygulamalar sonrasında verilen kiloların daha fazlası ile geri alınmasına “ yo yo sendromu” veya ağırlık döngüsü denir. Bu süreçte diyet yapan kişi kilo kaybında başarılı olur ama uzun vadede bunu korumayı başaramadığından kilo almaya başlar. Daha sonra diyet yapan kişi yeniden kilo vermeye çalışır ve bu döngü yeniden başlar. Yapılan düşük diyet programlarının sağlığa çeşitli zararları vardır.

Yo Yo Sendromunun Sağlığa Etkileri

– İştah artışına ve daha fazla kilo kazanımına neden olur. Yağ dokudan salgılanan leptinin (tokluk hormonu) kilo kaybıyla miktarı azalır ve iştah artar.

-Kilo kaybederken yağ kütlesi kadar kas kütlesinde de azalma olabilir.

-Kilo alma evresinde yağ kütlesi, kas kütlesinden daha kolay kazanılır. Bu durumda vücut yağ yüzdesinde artışa neden olur.

-Ayrıca farelerde yapılan bir çalışma, kilo alma ve kilo verme döngüsünün karaciğer yağlanmasına neden olduğunu göstermiştir.

-İnsülin duyarlılığını azaltıp insülin direncine neden olabilir.

-Kan basıncını artırabilir.

-Bağırsak bakterilerinin sağlıklı dengesini bozar. Bağırsaklarınız, metabolizmadan bağışıklık fonksiyonuna ve genel beslenmeye kadar her şeyi etkileyen bakterilere ev sahipliği yapar. Bakteri düzeyleri ve çeşitliliği bozulduğunda, inflamatuar barsak hastalığı ve obezite gibi hastalıklar ortaya çıkar.

-Bu döngü bireyin kontrolden çıkmış hissine kapılmasına neden olur.

Döngüyü Kırmak İçin Ne Yapmalı?

Çoğu diyet, genellikle bir kilo kaybı hedefini veya başka bir sağlık hedefini yerine getirmek için belirli bir süre boyunca uyulması gereken bir dizi kural belirler. Bu tür diyetler uzun vadede başarısızlığa neden olur. Çünkü size, hedeflerinize ulaşana kadar kurallara uymanız gerektiğini öğretir. Diyet bittiğinde, kilo alımının başlamasını sağlayan alışkanlıklara geri dönmek kolaydır. Geçici başarı yaratan geçici değişikliklerin döngüsünü kırmak için, diyet kelimesini hayatınızdan çıkarıp yaşam tarzınıza uygun gereksinimlerinizi karşılayan bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Dengeli beslenip, fast food gibi sağlıksız yiyecekleri hayatınızdan çıkarıp, yüksek karbonhidratlı besinleri sınırlayarak, düzenli egzersiz yapıp uykunuzu yeterli alarak ve çok düşük kalorili diyetler yapmadan uzun vadede kalıcı olarak kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR