Makarnayı Diyete Uydurmanın Yolları

Makarnayı Diyete Uydurmanın Yolları

Kilo vermek isteyenlerin, diyet yapanların vazgeçtiği besinler arasında ilk sıralarda makarna gelir. Oysaki makarna fazla kilolarınızın tek suçlusu olamaz. Kilo verme konusunda hiçbir besinin tek başına mucizevi bir etkisi olmadığı gibi, fazla kiloların sebebini de tek bir besine veya besin grubuna bağlamak doğru değil. Ölçülü beslenme çerçevesinde sevdiğiniz besinlerden mahrum kalmadan kilo verebilir ve verdiğiniz kilolarınızı koruyabilirsiniz, yani diyette makarna yiyebilirsiniz.

Pişirirken dikkat!

Makarna pişirirken en çok yapılan hatalar, pişirme suyuna yağ eklemek ve pişirme suyunu dökmektir.  Eğer sizde makarnayı pişirirken birbirine yapışmasını engellemek için pişirme suyuna yağ ekliyorsanız, fazladan kalori aldığınızı söylemek zorundayım. Ayrıca suya eklediğiniz yağ, makarnanın kayganlaşmasına neden olduğu için sonradan yaptığınız sosun makarnayla tam anlamıyla birleşmesine de engel olur. Pişirme suyunu döküldüğünde ise, makarnanın içindeki suya eriyen vitaminler de döktüğünüz suyla birlikte gidiyor. 

Daha uzun süre tok tutması için:

Makarnanın sizi daha uzun süre tok tutmasını istiyorsanız kepekli veya tam buğday olanlarını tercih edebilir ve besin değeri açısından yüksek besinlerle birleştirebilirsiniz.

Karbonhidrat kaynağı bir besin olduğu için, mümkün olduğunda sizi daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olacak protein içeren besinlerle birleştirerek tüketmeye özen gösterin. Ekmek, makarna, çorba, patates gibi karbonhidrat kaynağı besinleri aynı öğünde tüketmeyin.

Gün içinde yeteri kadar süt grubu tüketemiyorsanız;  peynirli veya yoğurtlu makarna, sebze tüketiminizi desteklemek istiyorsanız; sebzeli makarna, daha fazla protein almak istiyorsanız, kıymalı ve ton balıklı makarna tüketebilirsiniz.

Porsiyon kontrolü önemli!

Kuru makarnanın 500 gramlık bir paketi pişirildiğinde, süzüldükten sonra 1000 -1250 gram ağırlığına ulaşır. Bu miktardaki makarna, 250 -350 gram ağırlığında, 4 porsiyon olarak servis edilebilir ancak kilo kontrolü için 5 porsiyona bölünmesi de mümkündür. 1 porsiyon makarna bir öğün için doyurucudur ve tok tutar, önemli olan sos seçiminizdir.

Kaynak: https://vogue.com.tr/saglik/diyette-makarna-yenir-mi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR