Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Çocuklar için dengeli beslenme sağlıklı büyümenin temel şartlarından biri olarak yer alıyor. Okulların açılması ile beraber gününün büyük bir bölümünü okulda geçiren çocukların beslenmesi konusunda en büyük görev anne ve babaların üstüne düşüyor.  Eğer çocuğunuzun gittiği okulda kahvaltı veriliyorsa çocuğunuza tercih etmeleri gereken sağlıklı besinleri gösteriniz. Kahvaltı verilmiyor ise kendiniz mutlaka beslenme çantası hazırlayın. Hatta bunu çocuğunuzla beraber hazırlayın ki sağlıklı beslenmenin ilkelerini  öğrenebilsin.

Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Sağlıklı bir beslenme çantası hazırlanmanın en kolay yolu içinde bütün besin gruplarından birer çeşit besin yerleştirmektir.

Beslenme çantasında sıkça bulunması gereken birinci besin grubu kefir, yoğurt, ayran, peynir gibi süt ürünleridir.

İkinci besin grubu ise et ve et ürünleridir fakat bu  grubun oda sıcaklığında saklanması en zor besin grubu olduğu için beslenme çantasında uzun süre bekletilmeden tüketilmesi gerekmektedir. Bu grubun en kıymetli besini yumurtadır, çocuğunuzun kahvaltıda her gün mutlaka yemesini sağlayın.

Üçüncü besin grubu ise tahıl ve tahıl ürünleridir. Beslenme çantasında en  sık yer alan tahıl ürünü ekmektir.

Dördüncü besin grubu da sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Çocuğunuzun  vitamin ihtiyacını karşılaması için, bu tür besinlerin mutlaka beslenme  çantasında yer alması gerekmektedir. Sandviçin içine domates, salatalık veya tatlı yeşilbiber dilimleri eklemek çocuklar için daha uygun olacaktır. Beslenme çantasında her gün bir  meyve bulunmalıdır. Yemekten sonra meyve tüketemeyecekse bile, teneffüs  aralarında açlık hissettiğinde açlığını dindirmenin en sağlıklı yolu meyve  tüketimidir.

Beslenme çantasında taşınması kolay ve besleyici değeri yüksek besinler olmalıdır. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler hem çocuğun okul başarısını olumlu etkileyeceği hem de enerji vereceği için beslenme çantasında yer almalıdır.

Son dikkat edilmesi gereken nokta ise çocukların su tüketimidir. Çocuklarımızı asitli ve şekerli içeceklerin zararları hakkında bilgilendirip bunların yerine bol bol su tüketimine teşvik etmeliyiz.