Cedars-Sinai Araştırmacıları Vücut Yağının Daha Doğru Ölçülmesini Sağlıyor.

Cedars-Sinai Araştırmacıları Vücut Yağının Daha Doğru Ölçülmesini Sağlıyor.

Cedars-Sina araştırmacıları, obezitenin daha iyi anlaşılması amacıyla, vücut yağının, yaygın olarak kullanılan vücut kitle indeksinden (VKİ’den) daha basit ve daha doğru bir yöntem geliştirdi. Yeni yöntem, Doğa dergilerinden biri olan Bilimsel Raporlarda yayınlanan bir çalışmada vurgulanmaktadır .

VKİ yaygın olarak kabul edilirken, obezite alanındaki pek çok tıp uzmanı bunun yanlış olduğunu düşünmektedir çünkü kemik kütlesi, kas kütlesi ve aşırı yağ arasında ayrım yapamaz. VKİ aynı zamanda toplumsal cinsiyetin etkisini de açıklamamaktadır (kadınların genellikle erkeklerden daha fazla vücut yağı vardır).

Cedars-Sinai’de geliştirilen yeni formül, görece yağ kütle indeksi (veya RFM olarak adlandırılır) sadece yükseklik ve bel çevresi ölçümlerini kullanır.

Araştırmacılar, ilk kez, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yürütülen bir sağlık ve beslenme araştırmasına katılan 12.000 erişkinden oluşan geniş bir veri tabanı kullanarak vücut yağlarını tahmin etmek için 300’den fazla olası formülü incelediler.

Bir sonraki adımda, araştırmacılar, 3.500 hasta için nispi yağ kütlesini hesapladı ve sonuçları, vücut dokusu, kemiğin ölçülmesi için en doğru yöntemlerden biri olarak kabul edilen, DXA adı verilen özel, yüksek teknolojili vücut taramasından elde edilen sonuçlarla karşılaştırdı. Hastaların RFM sonuçları, DXA vücut taramasının hassasiyeti ile en yakından ilişkilidir.

Göreceli yağ kütlesini (RFM) belirlemek için, bel çevrenizin yanı sıra boyunuzu da ölçmeniz gerekir. Belinizi ölçmek için bant ölçüsünü kalça kemiğinin üst kısmına yerleştirin ve en güvenilir sonuç için vücudunuza ulaşın. Ardından, bu sayıları göreli yağ kütle denklemine koyun. Boy ve bel ölçülerinden bir oran yapmak. Formül, cinsiyete göre ayarlanır:

Bağıl Yağ Kütle Formülü

ERKEKLER: 64 – (20 x yükseklik / bel çevresi) = RFM

KADIN: 76 – (20 x yükseklik / bel çevresi) = RFM

CDC’ye (Centers for Disease Control and Prevention) göre, 93 milyondan fazla insan (ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı) aşırı kilolu olarak kabul ediliyor. Obezite, kötü bir yaşam kalitesi ve kronik hastalıktan erken ölüm ile ilişkilidir.

Woolcott, “RFM’nin, vücut yağ yüzdesinin hangi aralıklarının, obezite ile ilişkili sağlık sorunları ile ilişkili olarak normal veya anormal olarak kabul edildiğini belirlemek için geniş popülasyonlu uzunlamasına çalışmalarda test etmemiz gerekiyor” dedi.

DOI https://doi.org/10.1038/s41598-018-29362-1