Antrenörler Diyet Yazar Mı?

Antrenörler Diyet Yazar Mı?

Hayır. Diyet yazma yetkisine sahip tek kişi üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olmuş diyetisyenlerdir.
Beslenmenin sağlık açısından öneminin anlaşılması ile beraber birçok kişi bu konu hakkında konuşur oldu. Bu durum diyetisyenlik mesleğinin daha çok tanınmasını sağladı fakat ortalıkta dolaşan birçok kirli bilgiyi de beraberinde getirdi.
Türkiye’de diyetisyenlerden sonra en çok diyet listesi veren kişiler ne yazık ki antrenörlerdir. Ancak kilo vermek veya kilo almak için sadece kalori hesabı yapmak yeterli değildir. Eğer öyle olsaydı sanırım şu anda dünyada obez insan kalmazdı.
Kişiye diyet programı oluşturmadan önce mutlaka kan tahlili yapılmalı ve her bir parametre tek tek incelenmelidir. Bunun sonucunda kişinin karbonhidrat, protein ve yağ ihtiyaçları hesaplanarak; sağlık durumuna ve yaşam şekline en uygun diyet listesi yazılmalıdır.
4 yıl boyunca bu eğitimleri detaylı olarak almış bir diyetisyen ile birkaç ay beslenme eğitimi almış bir kişi aynı olamaz. Diyet sadece peynir, ekmek yazmak değildir. Her bir besinin kalorisi, içeriği kişilerin sağlık durumu üzerinde ki etkisi detaylı olarak bilinmelidir.
Herkes kendi mesleğini hakkı ile yapmalıdır. Nasıl bir diyetisyen spor programı konusunda yetkin değilse bir antrenör de diyet yazma konusunda yetkin değildir.