Erkekler de Diyet Yapar

Erkekler de Diyet Yapar

Sanırım bütün diyetisyenlerin meslek hayatında mutlaka duyduğu bir cümledir bu; erkekler diyet yapar mı?

Bu soruya cevap vermeden önce diyet kelimesinin ne demek olduğunu açıklamak isterim. Çünkü birçok kişi tarafından her ne kadar özel bir liste ile sınırlı olduğunu düşünülse de aslında gün içerisinde beslenme alışkanlığınız sizin diyetinizdir. Yani diyeti biyolojik olarak ifade etmek gerekirse bir insan metabolizması tarafından tüketilen yiyeceklerin bütününe verilen addır. Diyet programları ise, belirli kurallar çerçevesinde kısıtlı olarak ya da yoğunluklu olarak birtakım besinlerin tüketilmesi ya da tüketilmemesi üzerine kurulmaktadır.

Diyet programı uygulayan kişinin, o diyeti uygulaması için pek çok sebebi olabilir. Ancak genele baktığımız zaman en çok fazla kilolardan kurtulma ve bir hastalığın neticesinde oluşan kilo verme zorunluluğudur.

Diyabet, Hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıklar, tiroid rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması gibi birçok kronik hastalık obezite ile ilişkilidir. Ya da bunun tam aksine Anoreksiya Nervoza gibi psikolojik rahatsızlıklar ile kanser gibi katabolik süreçlerin yoğun yaşandığı hastalıklar sonucunda ciddi zayıflıklar da özel bir beslenme programını gerektirmektedir.

Tüm bunların sonucunda diyebiliriz ki; kadın, erkek, genç, yaşlı farketmeksizin herkesin bir gün diyet yapması gerekebilir.