Hindistan cevizi yağı ile ilgili bilim dünyası ikiye bölündü!

Hindistan cevizi yağı ile ilgili bilim dünyası ikiye bölündü!

Hindistan cevizi yağı ile ilgili zıt görüşler giderek artmaktadır. Sağlık profesyonelleri bu yağın içeriğinde ki doymuş yağ miktarına dikkat çekerek zararlı etkilerinden bahsetmektedirler fakat herkesin günlük kalori ihtiyacının % 5 – 6 kadarını doymuş yağlardan alabilir diyoruz. Türkiye’de üretimi olmayan bu besinin evlerde günlük tüketimi korku uyandıracak kadar yaygın değildir. Dolayısıyla Hindistan cevizi yağına gelene kadar mutfağımızda var olan ve doymuş yağ içeriği yüksek olan margarin, yağlı etler, yağlı süt ve süt ürünleri gibi besinlerin sağlık üzerine zararlı etkilerine daha çok dikkat çekilmelidir.

 

Eğer Hindistan cevizi yağı bu denli zararlı olsaydı bu yağı sık tüketen ülkelerde erken yaşta ölümler artardı. Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asidi içerir bu yüzden çok kıymetlidir. Korkulanın aksine Hindistan cevizi yağı antienflamatuar özelliği sayesinde kalp hastalıklarından korur, bağırsak florasına iyi gelir. Aslında herşeyi kararınca tüketirsek korkulacak bir durum gelişmez. Esas kalp hastalığını tetikleyen şeyler kan şekeri yüksekliği ve insülin direncidir.


Sağlıklı kalmak için karbonhidrat, protein ve yağ oranını günlük diyette belirli oranda almak, unlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak ve spor yapmak gerekir.