Suyu ılık içmek mi yoksa soğuk içmek mi daha sağlıklı?

Suyu ılık içmek mi yoksa soğuk içmek mi daha sağlıklı?

Su, insan vücudunda oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. Vücut suyunun %1 azalmasıyla kan hacmi azalır ve susuzluk hissetmeye başlarız. %3 kayıpta fiziksel performans azalır. %5 kayıpta birey konsantre olamaz, %8 kayıpta baş dönmesi, aşırı yorgunluk, soluma güçlüğü, %10 kayıpta kas spazmı, dolaşım ve böbrek yetmezliği görülür yani yaşamımız tehlikeye girer.%20 oranında azalması ise ölümle sonuçlanır. Bu yüzden susuzluk hissi oluşmasını beklemeden yeterli su tüketmek önemlidir.

Peki gelelim bir başka soruya; suyu ılık mı içmeli, soğuk mu? Hangisi daha çok kalori yakar?

2006 yılında ”the Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism” de yayımlanan bir çalışmaya göre su sıcaklığının veya soğukluğunun kalori yakımında etkili olmadığı bildirilmiştir. Yani soğuk su içenler ile ılık su içenlerin harcadığı kalori arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.

Ilık su ile soğuk su arasındaki tek fark mideyi terk ediş hızından kaynaklanmaktadır. Soğuk su mideyi yaklaşık 20 dakikada terk ederken, ılık su yaklaşık 80 dakikada terk eder. Düşük kalorili besinlerle ılık su içilmesi mideyi daha uzun süre dolu tutacağından açlık hissinin de gecikmesine yardımcı olur. Ayrıca ılık su bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önlenmesine de yardımcıdır.

Suyun sıcaklığı kilo vermede doğrudan etkili değildir ancak vücudumuzun yaklaşık %60’ını oluşturan su vücuda alınan besinlerin biyokimyasal işlevlerinde önemli rol oynar. Suyun bu rolü ve yeterli alımı kişinin kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla suyun ısısından ziyade günlük yeterli miktarda tüketimine önem vermeliyiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR