HEDEFLEDİĞİNİZ İDEAL KİLOYA ULAŞTINIZ. PEKİ, SONRASINDA BESLENMEYE NASIL DEVAM EDECEKSİNİZ?

HEDEFLEDİĞİNİZ İDEAL KİLOYA ULAŞTINIZ. PEKİ, SONRASINDA BESLENMEYE NASIL DEVAM EDECEKSİNİZ?

Bireyler hedefledikleri, kendilerini daha iyi ve sağlıklı hissettikleri, ideal kiloya ulaştıktan sonra beslenmeye ne şekilde devam edecekleri konusunda soru işaretlerine sahip olabiliyorlar. İdeal kiloya ulaşıldıktan sonra izlenmesi gereken yol beslenmeye yeterli ve dengeli şekilde devam etmekten geçmektedir. Bu herkesin gündelik hayatında uygulaması gereken bir şey olduğu gibi, kilo vermek için emek harcayan bireylerin ideal kilolarını korumaları için de çok önemlidir.

PEKİ, YETERLİ VE DENGELİ BESLENME NEDİR? Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamaması durumuna  ‘Yetersiz Beslenme’ denir.

Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur. Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma ‘Dengesiz Beslenme’ denir.

BESİN GRUPLARI NELERDİR?

SÜT GRUBU Bu grupta yer alan besinler:Süt ve yerine geçen besinler; yoğurt, kefir, ayran gibi sütten yapılan besinler.

İçerdiği Önemli Bileşenler: Protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini (riboflavin) ve vitamin B12 olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır.

 ET-YUMURTA-KURUBAKLAGİL GRUBUBu grupta yer alan besinler: Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinler bulunur.

İçerdiği Önemli Bileşenler: Protein, demir, çinko, fosfor, magnezyum, B6, B12, B1 ve A vitamini, posa (kuru baklagiller) içerir.

 MEYVE VE SEBZE GRUBUBu grupta yer alan besinler:Bitkilerin her türlü yenebilen kısmı sebze ve meyve grubu altında toplanır.

İçerdiği Önemli Besinler: Mineraller ve vitaminler bakımından zengindirler. Folik asit, A vitaminin ön öğesi olan beta-karoten, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerden zengindirler.

EKMEK ve TAHIL GRUBU  – Bu grupta yer alan besinler: Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve benzeri ürünler bu grup içinde yer alır.

İçerdiği Önemli Bileşenler: Vitaminler, mineraller, karbonhidratlar (nişasta, lif), protein, yağ içerirler. Tahıl tanelerinin yağı vitamin E’ den zengindir. Tahıllarda A vitamini aktivitesi gösteren öğelerle, C vitamini hemen hemen yoktur. Tahıllar B12 dışındaki B grubu vitaminlerinden zengin, özellikle B1 vitaminin en iyi kaynağıdır. Bu vitaminler tahıl tanelerinin çoğunlukla kabuk ve özünde bulunur. Folik asit, beta-karoten, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerden zengindirler.

Yeterli ve dengeli beslenme için yukarıdaki 4 temel besin grubunda yer alan besinlerden size önerilen miktarda, her öğünde tabağınızda her bir gruptan besinler bulunacak şekilde tüketilmelidir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR