Düşük Karbonhidratlı Diyetler İnsanların Daha Fazla Kalori Yakmasına Yardımcı Olur

Düşük Karbonhidratlı Diyetler İnsanların Daha Fazla Kalori Yakmasına Yardımcı Olur

BOSTON (14 Kasım 2018)  

Çoğu kişi, bir veya iki yıl içinde diyet ile kaybettikleri kiloları yeniden kazanır, çünkü vücut metabolizmayı yavaşlatıp daha az kalori yakmak suretiyle adapte olur. Boston Çocuk Hastanesi, Framingham State Üniversitesi ile ortak olarak gerçekleştirilen titiz bir çalışma sonucunda artık daha az karbonhidrat tüketenlerin yakılan kaloriyi arttırdığı bulunuyor. 14 Kasım’da yayınlanan bulgular düşük karbonhidratlı diyetlerin insanların kilo kaybını sürdürmelerine yardımcı olabileceğini ve obezite tedavisini daha etkili hale getirdiğini ileri sürmektedir.

Framingham State Food Study olarak bilinen bu çalışma, insanların 20 haftalık bir süre içinde tam olarak hazırlanmış yiyecek öğelerini sağlayarak yediklerini sıkı bir şekilde kontrol etti. Araştırmacılar, katılımcıların ağırlığını ve ölçülen insülin salgısını, metabolik hormonları ve toplam enerji harcamasını (yakılan kaloriler) dikkatle izlediler.

Cara Ebbeling, PhD ile ortak araştırmacı olan David Ludwig, PhD “Bu çalışma, obeziteyi tedavi etmek için yeni bir yol sağlayan ‘Karbonhidrat-İnsülin Modeli’ni testeden en büyük ve en uzun beslenme çalışması” diyor. Bu modele göre, düşük yağlı dönemde diyetlerimizi besleyen işlenmiş karbonhidratlar, aşırı kalorileri depolamak için yağ hücrelerini tahrik ederek insülin seviyelerini arttırdı. Vücudun geri kalanı için daha az kalori ile açlık artar ve metabolizma yavaşlar buda kilo alımı için bir reçete denilebilir.

Kaynak: 
Low carb diets help people to burn more calories. http://www.childrenshospital.org/newsroom/news-and-events/2018/november-2018/low-carb-diets-help-people-to-burn-more-calories

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR