Mikrobiyota Nedir?

Mikrobiyota Nedir?

Mikrobiyotayı kısaca vücudumuzda yaşayan mikroorganizmalar sistemi olarak tanımlayabiliriz. Milyarlarca mantar, bakteri ve tek hücrelilerden oluşan, hayati öneme sahip, çok hassas bir süper organı anlatıyor. Mikrobiyota denen bu mikroorganizma topluluğunda 100 trilyon kadar bakteri bulunuyor, toplam ağırlıkları 2-3 kg civarında yani vücut ağırlığımızın yaklaşık % 2-3 kadarını bu bakteriler oluşturuyor. Mikrobiyota bakterilerinin sayısı, bizim kendi hücrelerimizin sayısından 10 kat daha fazla. 

Mikrobiyota gıdaların sindirimi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, bazı vitaminlerin üretimi, bağırsak sağlığı, inflamasyonun önlenmesi, ideal vücut ağırlığının korunması, beyin faaliyetleri gibi çok farklı vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli roller üstleniyor. 

We can briefly describe the microbiota as the system of microorganisms living in our bodies. It describes a vitally delicate super-organ, made up of billions of fungi, bacteria and single-celled organisms. There are about 100 trillion bacteria in this microorganism called microbiota. Their total weight is around 2-3 kg, which is about 2-3% of our body weight. The number of microbiota bacteria is 10 times more than our own cells.

Microbiota plays an important role in the fulfillment of various body functions such as digestion of foods, support of the immune system, production of some vitamins, intestinal health, prevention of inflammation, maintenance of ideal body weight, and brain activities.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR