Probiyotik Nedir?

Probiyotik Nedir?

Probiyotik, insanlar için iyi olan özellikle de sindirim sistemimiz için önemli olan canlı bakteriler ve mayalardır. İnsanlar genellikle, bunları hastalığa neden olan mikroplar olarak düşünür. Ancak vücudumuz hem faydalı hem de zararlı olan bakterilerle doludur. Bu bakteriler arasında probiyotikler, “iyi” veya “yararlı” bakteriler olarak adlandırılırlar, çünkü bağırsaklarımızın sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar. Bağırsak mikrobiyotasının dengesi etkilendiğinde probiyotiklerin kullanılması oldukça önemlidir. Probiyotikler, insan vücudunun savunma mekanizmasını aşarak bağırsağa ulaşabilmelidir. Burada bağırsak duvarına bağlanırlar, zararlı mikroorganizmalarla savaşarak mikrobiyota dengesinin geri kazanılmasına yardımcı olurlar. 
Doğal Probiyotik Kaynakları
1) Kefir
2) Ev yapımı yoğurt
3) Kombucha (Kombu) çayı
4) Salatalık turşusu
5) Lahana turşusu
(@worldmicrobiomeday)

Probiotics are living bacteria and yeasts that are good for humans, especially important for our digestive system. People often think of them as germs that cause disease. However, our body is full of bacteria that are both beneficial and harmful. Among these bacteria, probiotics are called “good” or “beneficial” bacteria, because they help keep our intestines healthy.
Comsuming probiotics is very important, when the balance of the intestinal microbiota is affected. Probiotics must be able to reach the intestine by crossing the defense mechanism of the human body. They bind to the intestinal wall, fight harmful microorganisms and help restore microbiota balance. 
Natural Probiotic Resources
1) Kefir
2) Homemade yogurt
3) Kombucha tea
4) Pickled cucumbers
5) Pickled cabbage (@worldmicrobiomeday)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR