Menopoz döneminde kilo vermenin en iyi yolları

Menopoz döneminde kilo vermenin en iyi yolları

İnsanlar menopoz sırasında genellikle vücut yağında bir artış yaşarlar. Bu düşük östrojen seviyeleri, düşük kaliteli uyku ile metabolizma ve kas kütlesindeki azalma ile bağlantılıdır.

Menopoz sırasındaki kilo alımı, düzenli yaşlanma süreçleri ve yaşam tarzı alışkanlıkları ile de bağlantılıdır. İnsanlar yaşlandıkça, fiziksel olarak daha az aktif olma eğilimindedirler. Metabolizmaları da doğal olarak yavaşlar. Bu değişkenler kas kütlesinde bir azalmaya ve vücut yağında bir artışa yol açar.

Bu dönem de kilo verebilmek için yapılması gerekenler:

Besin içeriği zengin gıdaları tercih edin

Kilo vermek için insanların yaktıkları kaloriden daha az kalori alması gerekir. Sağlıklı ve besleyici olan yiyecekler, tüm öğünler ve atıştırmalıklar için temel olmalıdır. Bir kişinin diyetinde çeşitli meyveler ve sebzeler, tam tahıllar ve yağsız protein kaynakları bulunmalıdır. Akdeniz tarzı bir diyet, sağlık için çok popüler ve etkili bir diyettir. 

Fiziksel aktivitenizi arttırın

Düzenli egzersiz, kilo kaybını ve genel fiziksel sağlığı arttırmanın mükemmel bir yoludur. Birçok insan yaşlandıkça kas tonusunda düşüşler yaşar ve kas tonusu kaybı vücut yağında artışa neden olabilir. Egzersiz yaşa bağlı kas kaybını önlemenin önemli bir yoludur.

Aerobik egzersiz ve direnç antrenmanının bir kombinasyonu vücut yağını azaltmaya ve kas geliştirmeye yardımcı olacaktır. Menopoza bağlı kilo, karın çevresine yerleşme eğilimindedir. 

Uykuyu öncelik haline getirin

Yeterince yüksek kalitede uyumak, sağlıklı kilonuzu ve genel sağlığı korumak için çok önemlidir. Düşük kaliteli uyku kilo alımına neden olabilir.

Araştırmalar, uyku bozuklukları ile yaşlanma süreçlerini ve menopoz sırasında metabolik bozulmayı ilişkilendirmiştir. Uyku kalitesinde ve sirkadiyen ritimlerdeki değişiklikler aşağıdakileri etkileyebilir:

  • iştah hormonları
  • vücut yağ bileşimi
  • enerji harcaması

Ayrıca, sıcak basmalar ve gece terlemeleri gibi semptomlar uykuyu bozabilir.

Yeterli miktarda dinlendirici uyku almaya odaklanmak, menopoza bağlı kilo alımını azaltmaya yardımcı olabilir.

Önceden planlama yapın

Yemek planlaması ve sağlıklı yiyeceklerin hazır bulundurulması bir kişinin sağlıksız yiyecekleri seçmesini daha az olası hale getirecektir.

Hızlı ve daha az dikkatli yemeyi önlemek için mutfağınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurun ve bu yemekler için plan yapın. Dışarıdayken de yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar taşıyın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR