Laktoz İntoleransı

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı nedir?

Laktoz intoleransı, laktoz içeren yiyecek veya içecekleri tükettikten sonra şişkinlik , ishal ve gaz gibi sindirim semptomlarına sahip olduğunuz bir durumdur . Laktoz, peynir veya dondurma gibi süt ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan bir şekerdir.

Laktoz intoleransında, sindirim semptomlarına laktoz malabsorpsiyonu neden olur. İnce bağırsak, yediğiniz veya içtiğiniz tüm laktozu sindiremez veya parçalayamaz.

Laktoz malabsorpsiyonu olan herkes laktoz kullandıktan sonra sindirim semptomları göstermez. Sadece belirtileri olan insanlar laktoz intoleransı vardır.

Laktoz intoleransı olan çoğu kişi semptom olmadan bir miktar laktoz tüketebilir. Farklı insanlar belirtilere maruz kalmadan önce farklı miktarlarda laktoz tolere edebilir.

Laktoz intoleransı süt alerjisinden farklıdır . Süt alerjisi bağışıklık sistemi bozukluğudur.

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir?

Laktoz intoleransınız varsa, süt veya süt ürünlerini veya laktoz içeren diğer yiyecekleri tükettikten birkaç saat sonra semptomlarınız olabilir. Belirtileriniz şunları içerebilir;

 • şişkinlik
 • ishal
 • gaz
 • mide bulantısı
 • karnında ağrı
 • mide “hırıltı” veya gürleyen sesler
 • kusma

Ne kadar laktoz olduğuna bağlı olarak semptomlarınız hafif veya şiddetli olabilir.

Laktoz intoleransına ne sebep olur?

Laktoz intoleransı, laktoz malabsorpsiyonundan kaynaklanır. Laktoz malabsorpsiyonunuz varsa, ince bağırsaklarınız , laktozu parçalayan enzim olarak düşük laktaz seviyelerini oluşturur ve yediğiniz veya içtiğiniz tüm laktozu sindiremez .

Sindirilmemiş laktoz kolonunuza geçer. Kolonunuzdaki bakteriler laktozu parçalayarak sıvı ve gaz oluşturur. Bazı insanlarda, bu ekstra sıvı ve gaz laktoz intoleransı semptomlarına neden olur.

Laktoz intoleransı ile süt alerjileri arasındaki fark nedir?

Laktoz intoleransı ve süt alerjileri farklı nedenlerle farklı koşullar vardır. Laktoz intoleransı, sütün içindeki doğal şeker olan laktozun sindirilmeme problemlerinden kaynaklanır. Buna karşılık, süt alerjileri, bağışıklık sisteminizin süt ve süt ürünlerindeki bir veya daha fazla proteine yanıt vermesinden kaynaklanır.

Laktoz intoleransı varsa diyetimi nasıl değiştirmeliyim?

Yeterli besin aldığınızdan emin olmak için laktoz intoleransı semptomlarını yönetmek için diyetinizi değiştirmek konusunda doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşun. 

Belirtilerinizi yönetmek için yediğiniz veya içtiğiniz laktoz miktarını azaltmanız gerekebilir. 

Laktoz içeren yiyecekler

Süt veya süt ürünleri gibi laktoz içeren yiyecek ve içeceklerden tamamen kaçınmanız gerekmeyebilir. Tüm süt ve süt ürünlerinden kaçınırsanız, ihtiyaç duyduğunuzdan daha az kalsiyum ve D vitamini alabilirsiniz.

Laktoz intoleransı olan kişiler, farklı miktarlarda laktozla başa çıkabilir. Araştırmalar, birçok insanın belirtiler olmadan veya sadece hafif belirtilerle 12 gram laktoz (yaklaşık 1 bardak süt miktarı) alabileceğini düşündürmektedir. 

Laktozsuz ve laktoz azaltılmış süt ve süt ürünleri

Laktozsuz ve laktoz azaltılmış süt ve süt ürünleri kullanmak, diyetinizde laktoz miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu ürünler birçok markette bulunabilir ve normal süt ve süt ürünleri kadar sizin için sağlıklıdır.

Kalsiyum ve D Vitamini

Laktoz intoleransı varsa, yeterince kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olun. Süt ve süt ürünleri en yaygın kalsiyum kaynaklarıdır.

Laktoz içermeyen birçok yiyecek aynı zamanda kalsiyum kaynağıdır. Örneğin:

 • somon veya sardalya gibi yumuşak kemikli balıklar
 • brokoli ve yapraklı yeşil sebzeler
 • portakal
 • badem, Brezilya fıstığı ve kuru fasulye
 • soya peyniri
 • bazı tahıllar ve soya sütü gibi kalsiyum eklediklerini gösteren etiketli ürünler

D vitamini vücudunuzun kalsiyum emmesine ve kullanmasına yardımcı olur. Yumurta gibi D vitamini ve somon gibi bazı balık türleri içeren yiyecekleri yediğinizden emin olun. Bazı tüketime hazır tahıllara D vitamini eklemiştir. Bazı süt ve süt ürünleri de D vitamini eklemiştir. Belirtiler olmadan az miktarda süt veya süt ürünü içebiliyorsanız, D vitamini eklenmiş ürünleri de seçebilirsiniz. Güneş ışığında dışarıda olmak vücudunuzun D vitamini almasına yardımcı olur.

Laktoz intoleransım yoksa laktozsuz bir diyet uygulamam güvenli midir?

Mevcut hiçbir veri kilo kaybı için veya daha sağlıklı olduğu için laktozsuz bir diyeti önermemektedir. Hatta laktoz tüketimi olmadığı için laktaz enzimini kendi elinizle inaktive etmiş olursunuz. Buda normalde süt ve süt ürünleri sizi rahatsız etmezken laktozsuz beslenme sonucu inaktifleşen laktaz enzimi sebebi ile daha sonraları yeniden süt ve süt ürünleri tüketmeye başladığınızda sindirim problemleri yaşayabilirsiniz.

Laktozsuz bir diyet her zaman daha sağlıklı bir diyet tercihi olmayabilir. Örneğin, laktozsuz bir diyet D vitamini ve kalsiyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri, vitaminleri ve mineralleri yeterince sağlayamayabilir. 

Laktoz intoleransınız olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuzla konuşmadan laktozdan kaçınmaya başlamayın. Doktorunuz size tanı koyarsa, zaten sizi laktozusz bir diyete yönlendirir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR