Geç Saatlerde Yemek Obezite Riskini Artırıyor Mu?

Geç Saatlerde Yemek Obezite Riskini Artırıyor Mu?

Endocrine Society’nin La, New Orleans’taki yıllık toplantısı ENDO 2019’da yapılan bir araştırmaya göre,  günün ilerleyen saatlerinde yemek yemenin daha fazla kilo alımıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bölümü Araştırmacısı Dr. Adnin Zaman çalışmasında aşırı kilolu ve obez bireylerin yemek ve uyku zamanını değerlendirdi.  Katılımcıların yüzde doksanı kadındı ve yaş ortalamaları 36 idi. Çalışmadan bir hafta önce, aktivitelerini ve uykularını izlemek için elektronik cihazlarla donatıldılar. Ayrıca, yedikleri her şeyin cep telefonu fotoğraflarını çekmeleri istendi. Çalışma için katılımcılar, günlük kalori limitlerini zaman kısıtlı beslenme ile karşılaştırarak bir kilo verme çalışmasına dahil edildi. Başka bir deyişle, deneme başladığında, yalnızca günün belirli saatlerinde yiyebilirlerdi.

Araştırmacılar, katılımcıların ortalama olarak, gün boyunca 11 saatlik bir zaman diliminde yemek tükettiğini ve gece yaklaşık 7 saat boyunca uyuduğunu buldular. Günün ilerleyen saatlerinde yemek yiyen insanlar daha geç bir saatte uyudular, ancak daha önce yemeyi bitirenlerle uyku saatleri aynıydı.

Çalışma, “günün ilerleyen saatlerinde yemek yemenin, daha yüksek vücut kitle indeksi (BMI) ve daha fazla vücut yağı ile ilişkili olduğunu” buldu.  Araştırmacı, geç saatlerde yemenin, bu saatlerdeki hormon düzeylerindeki farklılık nedeniyle vücudun daha fazla yağ depolamasına neden olabileceğini söyledi. Aynı zamanda araştırmanın tamamen gözlemsel olduğunu ve geç saatlerde yemenin neden obeziteye neden olabileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kaynak:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR